Державна стійкість в умовах інформаційних викликів та протистоянь
DOI:
https://doi.org/10.37750/2616-6798.2025.2(53).334232Ключові слова:
стійкість країни, непохитність держави, стійкість системи, критична інфраструктура, безпека держави, системи і підсистеми, інформаційний вплив, шкідливий наратив, сили і засоби інформаційного протиборстваАнотація
З початком повномасштабної війни російської федерації проти України, 24 лютого 2022 року, інформаційний та кіберпростори України перетворилися на повноцінні театри воєнних дій в яких країна-агресор намагається реалізувати свою загарбницьку політику, шляхом поєднання деструктивних дій у інфопросторі з інформаційно-психологічними операціями різних рівнів.
За таких умов, коли агресія росії в інформаційному і кіберпросторі є однією з основних складових повномасштабної війни проти нашої держави, а численні кібератаки на інформаційні ресурси та інформаційно-психологічні операції– невід’ємною її компонентою, перед Україною з новою актуальністю постало питання пошуку шляхів та механізмів забезпечення інформаційної та кібернетичної безпеки від сучасних викликів та загроз, які виникають.
При цьому варто акцентувати увагу, що загрози і ризики інформаційної та кібербезпеки не обмежуються територією однієї лише нашої держави, а мають транскордонний характер, що значно ускладнює можливості їх оцінки й нейтралізації та актуалізує питання міжнародної взаємодії та співробітництва світової спільноти. Зазначене потребує активних та скоординованих заходів реагування суб’єктів міжнародної системи забезпечення інформаційної та кібербезпеки.
Для розробки та реалізації заходів нейтралізації загроз у сфері інформаційної та кібербезпеки України необхідно володіти цілісною картиною суспільних відносин у визначених сферах та особливостями їх правового регулювання. Саме тому, на сьогодні нагальною і вкрай актуальною є проблема аналізу організаційно-правових засад управління інформаційною та кібернетичною безпекою як складовими національної безпеки в Україні.
В запропонованому матеріалі автор розглядає поняття стійкості держави як поєднання внутрішніх і зовнішніх факторів здатності держави як системи виконувати основні функції в умовах інформаційних загроз, викликів і агресій з боку інших держав.
Посилання
The Times, 1946, N 18.
Colin B. Burke. America’s information wars. The untold story of information systems in America’s conflicts and politics from World War II to the Internet age. 2018, 389 p.
Senator Bob Grahan, Jeff Nussbaum Intelligence matters. Intelligence matters. The CIA, the FBI, Saudi Arabia, and the Failure of America’s War on Terror. Random House Website address: www.atrandom.com. 2004.
Подорожна Т. Забезпечення інформаційної безпеки України в умовах сучасних виклилів та загроз з боку рф. Електронне наукове видання «Аналітично-порівняльне правознавство». 2023. № 6. С.491-497
Горбулін В.П. Як перемогти росію у війні майбутнього / В.Горбулін. Київ: Брайт Букс, 2021. 248 с.
Кондратов С.І., Суходоля О.М. Державна система захисту критичної інфраструктури у системі забезпечення національної безпеки: аналітична доповідь. Київ., 2020. 36 с.
Nail Ferguson On why the end of America’s empire wont be peaceful. The Economist. Aug 20th. 2021.
Деструктивні впливи та негативні наративи: інструменти виявлення та протидії: метод.мат. / Д.В. Дубов, А.В. Баровська, Ю.К. Каздобіна. Київ: УФБС, 2020. 60 с.